Sık Sorulan Sorular

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

Gönderdiğiniz ürünlerin bedeli, ToysArena tarafından iade işleminin onaylanmasının ardından 7 iş günü içinde tarafınıza geri ödenecektir. Ücret iadesi işlemi tamamlandığında size e-posta ve cep telefonu mesajı yoluyla bilgi verilir.


Ödeme şekli kredi kartı ve tercihiniz para iadesi ise ödemeniz online olarak kredi kartınıza iadenizin onaylandığı anda hemen yapılacaktır. Ödemenizin hesabınıza yansıması bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterebilir.


Ödeme şekli havale/EFT ve tercihiniz para iadesi ise bildirimde bulunduğunuz IBAN hesabınıza geri ödeme yapılacaktır.


İade işlemi ToysArena tarafından bankanıza yapıldığı an, hesabınıza tanımlı olan e-posta adresine işlem detaylarını gösteren bir dekont gönderilir. Bu dekontu içeren e-posta elinize ulaştıysa, bankanıza ToysArena tarafından kesin olarak iade ödemesi yapılmış demektir.
 
İade işleminin banka veya kart hesabınıza yansıma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterebilir. Bankaların  para iadesini hesabınıza yansıtma süreleri aşağıdaki tabloda iş günü olarak gösterilmiştir.
 
Lütfen dekontun size ulaşmasından itibaren aşağıdaki tablodan bankanıza ait minimum süreyi kontrol edin. Bu süre geçtikten sonra, hesabınızda iade tutarını hala göremiyorsanız, dekontta belirtilen bilgilerle bankanıza başvurun.
 
NOT: 
Taksitli Ödemeler


Taksitli kredi kartı ödemelerinin iadesinde tutarın tamamı kredi kartınızın bankasına tek seferde ödenir. Bu aşamadan sonra banka, bu tutarı kredi kartınıza her ay taksit tutarı kadar yatırır ve çeker (ekstreye + ve – olarak yansır). Bu işlem, taksit sayısı kadar ay devam eder. Eğer iadeden önce 1 veya 2. taksit vb. ödemişseniz en son 1 ve 2 . taksiti hesabınıza yatırır fakat diğerlerinde olduğu gibi bu tutarları hem yatırıp, hem de çekmez, sadece ekstreye +taksit tutarı kadar meblağ yatırılır.

 

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

İade işlemlerinde kargo ücreti ürünü iade eden müşteriye aittir.

 

Hasarlı Kargo Paketi

Siparişiniz size ulaştığında, kargo görevlisi yanınızdayken ürün paketini kontrol edin. Kargonuzun hasarlı çıkması durumunda kargo görevlisinden tutanak tutmasını istemelisiniz ve ürünü teslim almamalısınız. Aynı kargo görevlisine geri teslim ederek "Ürün hasarlı geldi, tutanak ve servis raporu da ektedir" ıslak imzalı bir bilgi evrakı ile birlikte geri gönderebilirsiniz. 

Kargo kaynaklı hasar durumlarında, ilgili işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ürünün bütün aksesuarlarının yanında orijinal ambalajını da saklamalısınız.

Başvurunuz sırasında sorun yaşamanız durumunda üyeliğiniz aracılığıyla "iletişim" sayfasından, müşteri hizmetlerimize ulaşarak da yardım alabilirsiniz.

 

Sipariş ettiğim ürün yerine farklı bir ürün geldi.

Siparişiniz size ulaştığında faturada yazan ürün ile kargo paketinden çıkan ürünün farklı olması durumunda iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, durumla ilgili müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz.

 

YENİ ALDIĞIM ÜRÜN ARIZALI/ BOZUK ÇIKTI NE YAPMALIYIM ?

• Yetkili servis ağı bulunan, yetkili servislerin kurulumunu yapması gereken ürünlerin işlemleri yine yetkili servisler tarafından yapılır. Bu tip ürünleri Hepsiburada'ya göndermek yerine yetkili servise ürünle birlikte direkt olarak başvurmak size zaman kazandıracaktır.
 
• Yetkili servis ağı bulunmayan ürünleri ToysArena'ya gönderebilirsiniz. Gönderilen ürünler gerekli incelemenin yapılması için yetkili teknik servise yönlendirilir. Şikayetiniz yetkili servise iletilerek ürünün inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan dolayı bir arıza yoksa yetkili servis raporuna uygun olarak onarım/iade/değişim işlemi yapılır.
 
• Ürünleri orijinal ambalajında ve bütün aksesuarları ile birlikte, “aldığınız gibi olmak kaydı ile" göndermeniz gerekir. Orijinal ambalajında etiket, bant, yazı vb. olmamalıdır.

 Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden, bize ulaşarak müşteri hizmetlerimizden  yardım alabilirsiniz.

 

 

Default missing

Kategoriler

    Haberler